PTC15SAFN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTC15SAFN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Material :
Plastic
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Connector Type :
Header
Reference Standard :
UL, CSA
Shrouding :
Unshrouded
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Termination :
Solder
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester
HTS Code :
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Post :
0.620 15.75mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VDC V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Overall Contact Length :
0.950 24.13mm
Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e0
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Width :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
PTC15SAFN
Sullins Connector Solutions PTC15SAFN
1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Thermoplastic, Polyester 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height