PT400R-1750-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT400R-1750-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 400UH 6A 110 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
22.86mm
Series :
PTR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.880 47.75mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Pin
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.750Lx0.900W 44.45mmx22.86mm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Number of Terminations :
4
Height :
47.75mm
Lead Diameter :
1.27 mm
Tolerance :
±15%
Number of Functions :
1
Shielding :
yes
Terminal Shape :
Wire
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Construction :
RECTANGULAR
Core Material :
Ferrite
Inductance :
400μH
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e2
Termination :
Radial
Max DC Current :
6A
ECCN Code :
EAR99
Type :
Toroidal
Current Rating :
6A
Datasheets
PT400R-1750-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD