PT400R-1200-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT400R-1200-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 400UH 2.4A 250 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±15%
Type :
Toroidal
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Height :
33.78mm
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Packaging :
Bulk
Depth :
17.78mm
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
1.330 33.78mm
Inductance :
400μH
Test Frequency :
1kHz
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.51 mm
Core Material :
Ferrite
Max DC Current :
2.4A
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.250Lx0.700W 31.75mmx17.78mm
Lead Spacing :
12.7mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Series :
PTR
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Shielding :
yes
Current Rating :
2.4A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Datasheets
PT400R-1200-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD