PT06W-12-14S(023)
Mfr.Part #
PT06W-12-14S(023)
Description
CONN PLUG FMALE 14P GOLD SLD CUP
Stock
18
In Stock :
18
Circular Connector Assemblies
Published :
2006
Number of Positions :
14
Connector Type :
Plug, Female Sockets
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
12-14
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PT06W-12-14S(023)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06W-12-14S(023) Overview
PT06W-12-14S(023) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06W-12-14S(023) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06W-12-14S(023) Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER