PT06SP-14-15PLC
Mfr.Part #
PT06SP-14-15PLC
Description
CONN PLUG HSG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Potted
Insert Material :
Neoprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
16 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
15
Datasheets
PT06SP-14-15PLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT06SP-14-15PLC Overview
PT06SP-14-15PLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SP-14-15PLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SP-14-15PLC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT