PT06SE18-32S(470)
Mfr.Part #
PT06SE18-32S(470)
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Strain Relief
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Neoprene
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
32
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Shell Size - Insert :
Insulation Material :
Rubber
Current Rating :
7.5A
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
PT06SE18-32S(470)
Amphenol Industrial PT06SE18-32S(470)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06SE18-32S(470) Overview
PT06SE18-32S(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE18-32S(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE18-32S(470) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER