PT06SE14-18P-424
Mfr.Part #
PT06SE14-18P-424
Description
PTSE 18C 18#20 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
18
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Contacts Not Included
Datasheets
PT06SE14-18P-424
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT06SE14-18P-424-LC Overview
PT06SE14-18P-424-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE14-18P-424-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE14-18P-424-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER