PT06SE14-15S-LC
Mfr.Part #
PT06SE14-15S-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
135
In Stock :
135
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
MIL-DTL-26482 Series I, PT
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
14-15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACTS: LP-597820-355; 10-257982-16F, POLARIZATION AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
15
HTS Code :
Plug Housing
Published :
2006
DIN Conformance :
Datasheets
PT06SE14-15S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT06SE14-15S-LC Overview
PT06SE14-15S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE14-15S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE14-15S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT