PT06SE12-10PW-SR-LC
Mfr.Part #
PT06SE12-10PW-SR-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Mount :
CABLE
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
No
Orientation :
W
Neoprene
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Total Number of Contacts :
10
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT06SE12-10PW-SR-LC Overview
PT06SE12-10PW-SR-LC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE12-10PW-SR-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE12-10PW-SR-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT