PT06SE-22-55P(470)
Mfr.Part #
PT06SE-22-55P(470)
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
55
Mount :
Free Hanging
Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Zinc
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Neoprene
Contact Gender :
Male
Insulation Material :
Rubber
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Feature :
Strain Relief
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Amphenol Industrial PT06SE-22-55P(470)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06SE-22-55P(470) Overview
PT06SE-22-55P(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE-22-55P(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE-22-55P(470) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER