PT06SE-12-10S(319)
Mfr.Part #
PT06SE-12-10S(319)
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Stock
58
In Stock :
58
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
10
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Insert Material :
Neoprene
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
12-10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plug, Female Sockets Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06SE-12-10S(319) Overview
PT06SE-12-10S(319) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE-12-10S(319) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE-12-10S(319) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER