PT06SE-12-10PLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06SE-12-10PLC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG HSG MALE 10POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
10
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Neoprene
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Feature :
Backshell, Coupling Nut
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Size :
20
Published :
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
PT06SE-12-10PLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PT
PT06SE-12-10PLC Overview
PT06SE-12-10PLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06SE-12-10PLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06SE-12-10PLC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT