PT06P-24-61P(369)
Mfr.Part #
PT06P-24-61P(369)
Description
CONN PLUG MALE 61POS SLDR CUP
Datasheets
PT06P-24-61P(369)
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 61 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06P-24-61P(369) Overview
PT06P-24-61P(369) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06P-24-61P(369) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06P-24-61P(369) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER