PT06P-18-30S(300)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06P-18-30S(300)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 30POS SOLDER CUP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
30
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut, Potted
Number of Positions :
30
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
18-30
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
PT06P-18-30S(300)
Plug, Female Sockets Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06P-18-30S(300) Overview
PT06P-18-30S(300) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06P-18-30S(300) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06P-18-30S(300) Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER