PT06P-14-18P
Mfr.Part #
PT06P-14-18P
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
15
In Stock :
15
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZATION AVAILABLE
Total Number of Contacts :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Potted
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Neoprene
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
2016
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Termination :
Solder Cup
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
18
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Current Rating :
7.5A
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
14-18
Orientation :
N (Normal)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Datasheets
PT06P-14-18P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06P-14-18P Overview
PT06P-14-18P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06P-14-18P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06P-14-18P Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER