PT06J-20-41P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06J-20-41P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 41P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-C-26482
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Neoprene
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
41
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Cable, Free Hanging
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PT06J-20-41P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06J-20-41P Overview
PT06J-20-41P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06J-20-41P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06J-20-41P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER