PT06E-20-41P(470)
Mfr.Part #
PT06E-20-41P(470)
Description
CONN PLUG MALE 41P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Circular Connector Assemblies
Datasheets
PT06E-20-41P(470)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06E-20-41P(470) Overview
PT06E-20-41P(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06E-20-41P(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06E-20-41P(470) Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER