PT06E-14-18P(INNOVA)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06E-14-18P(INNOVA)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 18POS SLDR CUP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
14-18
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
18
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Neoprene
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Termination :
Solder Cup
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Ingress Protection :
Environment Sealed
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06E-14-18P(INNOVA) Overview
PT06E-14-18P(INNOVA) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06E-14-18P(INNOVA) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06E-14-18P(INNOVA) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER