PT06E-14-12S
Mfr.Part #
PT06E-14-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Stock
34
In Stock :
34
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
13A
Termination :
Solder Cup
Approval Agency :
UL
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Insert Material :
Neoprene
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Filter Feature :
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Shielding :
Unshielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Plating :
Cadmium, Chromate
Body Material :
Aluminium
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
600V
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZATION AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
14-12
Total Number of Contacts :
12
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Packaging :
Bulk
Datasheets
PT06E-14-12S
Amphenol Industrial PT06E-14-12S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06E-14-12S Overview
PT06E-14-12S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06E-14-12S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06E-14-12S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER