PT06CP12-10S-351
Mfr.Part #
PT06CP12-10S-351
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
PTCE 10C 10#20 SKT PLUG
Circular Connector Assemblies
Package / Case :
Metal
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
10
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
10
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Connector Type :
PLUG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Orientation :
Straight
Datasheets
PT06CP12-10S-351
Plug 10 Positions Crimp Bulk Straight Bayonet
PT06CP12-10S-351 Overview
PT06CP12-10S-351 Features
PT06CP12-10S-351 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06CP12-10S-351 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER