PT06CP-24-61P(351)
Mfr.Part #
PT06CP-24-61P(351)
Description
CONN PLUG MALE 61POS CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
61
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Insert Material :
Neoprene
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2006
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
24-61
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Potted
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06CP-24-61P(351) Overview
PT06CP-24-61P(351) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06CP-24-61P(351) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06CP-24-61P(351) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER