PT06CP-14-15PW(351)
Mfr.Part #
PT06CP-14-15PW(351)
Description
CONN PLUG MALE 15POS CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Feature :
Coupling Nut, Potted
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Insert Material :
Neoprene
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Contacts :
15
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Bulk W Bayonet Lock
PT06CP-14-15PW(351) Overview
PT06CP-14-15PW(351) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06CP-14-15PW(351) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06CP-14-15PW(351) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER