PT06CGCA17-16-8P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06CGCA17-16-8P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
PT 8C 8#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PT06CGCA17-16-8P
PT06CGCA17-16-8P Overview
A 16 pin is provided on the device.
PT06CGCA17-16-8P Features
PT06CGCA17-16-8P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06CGCA17-16-8P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER