PT06A-22-21P(470)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06A-22-21P(470)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Approval Agency :
UL
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
21
Mount :
Free Hanging
Contact Gender :
Male
Insert Material :
Neoprene
Color :
Black
Number of Contacts :
21
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Cobalt
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Metal
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Zinc
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
N (Normal)
Voltage - Rated AC :
1kV
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
PT06A-22-21P(470)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-22-21P(470) Overview
PT06A-22-21P(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-22-21P(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-22-21P(470) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER