PT06A-18-30PX
Mfr.Part #
PT06A-18-30PX
Description
CONN PLUG MALE 30P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Number of Positions :
30
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Orientation :
X
Gender :
Male
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Current Rating :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Style :
Pin
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Published :
2006
Shell Size - Insert :
18-30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PT06A-18-30PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk X Bayonet Lock
PT06A-18-30PX Overview
PT06A-18-30PX Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-18-30PX Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-18-30PX Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER