PT06A-14-18P(025)
Mfr.Part #
PT06A-14-18P(025)
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Stock
15
In Stock :
15
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Insulation Material :
Rubber
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Published :
2004
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
14-18
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Cobalt
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
18
Datasheets
PT06A-14-18P(025)
Amphenol Industrial PT06A-14-18P(025)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-14-18P(025) Overview
PT06A-14-18P(025) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-14-18P(025) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-14-18P(025) Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER