PT06A-14-15S(424)
Mfr.Part #
PT06A-14-15S(424)
Description
CONN PLUG FMALE 15P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
15
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
13A
Color :
Silver
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Radiation Hardening :
No
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
15
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
PT06A-14-15S(424)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-14-15S(424) Overview
PT06A-14-15S(424) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-14-15S(424) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-14-15S(424) Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER