PT06A-14-12P(470)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06A-14-12P(470)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
Color :
Black
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated AC :
600V
Insulation Material :
Rubber
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Published :
2004
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
12
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
Empty Shell :
Package / Case :
Metal
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Neoprene
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-26482
Approval Agency :
UL
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
14-12
Connector Type :
Plug, Male Pins
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Black Zinc Cobalt
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
PT06A-14-12P(470)
Amphenol Industrial PT06A-14-12P(470)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-14-12P(470) Overview
PT06A-14-12P(470) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-14-12P(470) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-14-12P(470) Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER