PT06A-14-12P(424)
Mfr.Part #
PT06A-14-12P(424)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Published :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Max Operating Temperature :
125°C
Insert Material :
Neoprene
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
13A
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
PT06A-14-12P(424)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-14-12P(424) Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26482 Series I, PT belongs to the MIL-DTL-26482 Series I, PT Series.A 12 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
PT06A-14-12P(424) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-14-12P(424) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-14-12P(424) Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER