PT06A-12-14S(424)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT06A-12-14S(424)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 14P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
14
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
14
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Style :
Socket
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Unshielded
Applications :
Aerospace, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
PT06A-12-14S(424)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
PT06A-12-14S(424) Overview
PT06A-12-14S(424) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PT series
PT06A-12-14S(424) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PT06A-12-14S(424) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER