PSU54015B
Mfr.Part #
PSU54015B
Description
CAP ALUM 540UF 125V QC TERM
Stock
1
In Stock :
1
Tolerance :
0% +20%
Voltage - Rated AC :
110V
Published :
2006
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
1.813Dia 46.05mm
Diameter :
46mm
Capacitance :
540μF
Voltage - Rated DC :
125V
Operating Temperature :
-40°C~65°C
Height Seated (Max) :
4.435 112.65mm
Lead Pitch :
16.002mm
Height :
111.1mm
Datasheets
PSU54015B
Cornell Dubilier Electronics PSU54015B
PSU 540μF Capacitor 0% +20% Bulk Chassis Mount 1.813Dia 46.05mm -40°C~65°C Bi-Polar 16.002mm Radial, Can - QC Terminals