PSS6-48-12/S
Mfr.Part #
PSS6-48-12/S
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Voltage - Input (Min) :
36V
Package / Case :
6-SMD Module
Feature :
Remote On/Off, OCP
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Efficiency :
84%
Power (Watts) :
6W
Number of Outputs :
1
Published :
Series :
PSS (6W)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
76V
Voltage - Output 1 :
12V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.12Lx0.80W x 0.31 H 28.4mmx20.3mmx8.0mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
500mA