PSS6-12-12
Mfr.Part #
PSS6-12-12
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Isolation :
Isolated
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Current - Output 1 :
500mA
Power Rating :
6W
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Number of Outputs :
1
Type :
Isolated Module
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max) :
18V
Number of Pins :
11
Size / Dimension :
1.12Lx0.80W x 0.31 H 28.4mmx20.3mmx8.0mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
7.874mm
Number of Terminations :
7
Input Voltage-Nom :
12V
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Min) :
9V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output 1 :
12V
Total Power Output-Max :
6W
Series :
PSS (6W)
Efficiency :
84%
Output Power :
6W
Trim/Adjustable Output :
yes
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Depth :
20.5mm
Package / Case :
6-DIP Module
JESD-30 Code :
R-XDMA-T7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Remote On/Off, OCP
Additional Feature :
SEATED HGT-NOM
Length :
28.5mm
Output Voltage :
12V
Output Current :
500mA