PSP7WSJB-39R
Mfr.Part #
PSP7WSJB-39R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 39 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
39Ohm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Length :
33mm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Series :
PSP
Size / Dimension :
0.354 Squarex0.984L 9.00mmx25.00mm
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size Code :
Max Power Dissipation :
7W
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PSP7WSJB-39R
YAGEO PSP7WSJB-39R
FIXED RESISTOR, 39Ohm, Wirewound,