PSP500JB-12R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSP500JB-12R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.252 Squarex0.984L 6.40mmx25.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Resistance :
12Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
33mm
Series :
PSP
Datasheets
PSP500JB-12R
YAGEO PSP500JB-12R
FIXED RESISTOR, 12Ohm, Wirewound,