PSM7WSJB-18R
Mfr.Part #
PSM7WSJB-18R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Description
RES 18 OHM 5% 7W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Resistance :
18ohm
Package / Case :
Radial
Size Code :
Height :
10.3886mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Construction :
Flameproof
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.8 mm
Height Seated (Max) :
0.409 10.40mm
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-55°C~350°C
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series :
PSM
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.984Lx0.354W 25.00mmx9.00mm
Datasheets
PSM7WSJB-18R
YAGEO PSM7WSJB-18R
FIXED RESISTOR, 18Ohm, Wirewound,