PSM7WSJB-180R
Mfr.Part #
PSM7WSJB-180R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Description
RES 180 OHM 5% 7W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Size / Dimension :
0.984Lx0.354W 25.00mmx9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Resistance :
180Ohm
Height Seated (Max) :
0.409 10.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Height :
10.3886mm
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
0.8 mm
Construction :
Flameproof
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
7W
Series :
PSM
Datasheets
PSM7WSJB-180R
YAGEO PSM7WSJB-180R
FIXED RESISTOR, 180Ohm, Wirewound,