PSM400JB-91R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSM400JB-91R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 91 OHM 5% 4W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Flameproof
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
91Ohm
Lead Diameter :
0.8 mm
Height :
8.4074mm
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Temperature Coefficient :
-400400 ppm/°C
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Series :
PSM
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Max Power Dissipation :
4W
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.787Lx0.276W 20.00mmx7.00mm
Datasheets
PSM400JB-91R
YAGEO PSM400JB-91R
FIXED RESISTOR, 91Ohm, Wirewound,