PSB2202470KGL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PSB2202470KGL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FILM CAP BOXED RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Length :
26.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
13 mm
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
Film Capacitors
Product :
General Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Ratings :
Package / Case :
Radial
Termination Style :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
PSB
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.8 mOhms
Number of Pins :
4 Pin
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC :
700V
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Termination :
PC Pins
ESR :
14.8 mOhms
Product Category :
Capacitance :
0.047 µF
Tolerance :
±10%
Features :
Lead Style :
Straight
Subcategory :
Capacitors
Height :
22 mm
Datasheets
PSB2202470KGL
Introducing Film Capacitors Nichicon PSB2202470KGL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Number of Pins:4 Pin, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, PSB2202470KGL pinout, PSB2202470KGL datasheet PDF, PSB2202470KGL amp .Beyond Film Capacitors Nichicon PSB2202470KGL ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.