PS-50PE-D4T1-B1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-50PE-D4T1-B1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
50
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Insulation Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Post :
Tin
Overall Contact Length :
0.461 11.70mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Published :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Color :
Black
Contact Type :
Male Pin
Feature :
Keying Slot
Series :
PS
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Number of Pins :
50
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Orientation :
Vertical
Pitch :
2.54mm
Datasheets
PS-50PE-D4T1-B1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 50-Position Board to Cable/Wire 0.350 8.89mm Height
PS-50PE-D4T1-B1E Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the PS Series.There are 50 pins on the device.Several benefits come from the Keying Slot feature.There is a mounting hole at Through Hole.