PS-34PE-D4T2-SM1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-34PE-D4T2-SM1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Series :
PS
Number of Positions :
34
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Number of Pins :
34
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Termination :
Solder
Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Connector Type :
Header
Contact Plating :
Gold
Mount :
Through Hole
Datasheets
PS-34PE-D4T2-SM1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height