PS-34PE-D4T1-B1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-34PE-D4T1-B1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
34
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Plating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.461 11.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Contact Type :
Male Pin
Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pitch :
2.54mm
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
PS
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Feature :
Keying Slot
Termination :
Solder
Number of Pins :
34
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Datasheets
PS-34PE-D4T1-B1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Cable/Wire 0.350 8.89mm Height