PS-28PLB-D4T1-FL1E
Mfr.Part #
PS-28PLB-D4T1-FL1E
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
28
Style :
Board to Cable/Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.354 9.00mm
Contact Type :
Male Pin
Color :
Black
Contact Shape :
Square
PS
Number of Positions :
28
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.256 6.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 28-Position Board to Cable/Wire 0.256 6.50mm Height