PS-26SD-D4TS1-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-26SD-D4TS1-1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
26
Color :
Black
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Finish - Post :
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Type :
Female Socket
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Series :
PS
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PS-26SD-D4TS1-1
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 26 Positions Female Socket
PS-26SD-D4TS1-1 Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 26 pins.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -55°C~85°C Operating Temperature.