PS-20SM-D4P1-1D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-20SM-D4P1-1D
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 20POS IDC 28AWG GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire/Cable Type :
Discrete
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
0.100 2.54mm
Wire Gauge :
28 AWG
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Latch Holder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
20
Published :
Feature :
Feed Through, Polarizing Key
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Wire/Cable Gauge :
28 AWG