PS-20SEN-D4P1-1C
Mfr.Part #
PS-20SEN-D4P1-1C
Description
CONN RCPT 20POS IDC 28AWG GOLD
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Number of Rows :
2
Feature :
Closed End, Polarizing Key
Lead Free :
Lead Free
Contact Type :
Female Socket
Wire Gauge :
28 AWG
Wire Type :
Discrete or Ribbon Cable
Fastening Type :
Latch Holder
Pitch :
0.100 2.54mm
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Contact Finish :
PS
Wire/Cable Type :
Discrete
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
20
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Cable Termination :
IDC
Contact Plating :
Gold
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)