PS-10PLB-D4LT1-FL1E
Mfr.Part #
PS-10PLB-D4LT1-FL1E
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Connector Type :
Header
Lead Free :
Lead Free
Insulation Height :
0.287 7.30mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
14 Weeks
Published :
Gold
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA66), Nylon 6/6 10-Position Board to Cable/Wire 0.287 7.30mm Height
PS-10PLB-D4LT1-FL1E Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 10 pins.The part is mounted by Through Hole.