PS-10PE-D4T2-SM1E
Mfr.Part #
PS-10PE-D4T2-SM1E
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
PS
Published :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
All
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Datasheets
PS-10PE-D4T2-SM1E
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height
PS-10PE-D4T2-SM1E Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the PS Series of products.The device is equipped with 10 pins.Its Keying Slot, Mounting Flange feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.