PS-10PE-D4LT1-M1AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS-10PE-D4LT1-M1AE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
PS
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
10
Number of Positions :
10
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Color :
Black
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
PS-10PE-D4LT1-M1AE
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
PS-10PE-D4LT1-M1AE Overview
Packaging is in the form of Header.This device has a Through Hole, Right Angle mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the PS Series.There are 10 pins on the device.Several benefits come from the Keying Slot, Mounting Flange feature.There is a mounting hole at Through Hole.