PRSM2JA68K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRSM2JA68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
2W
Series :
RSMF
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.177Diax0.433L 4.50mmx11.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Oxide Film
Operating Temperature :
-55°C~235°C
Resistance :
68kOhm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PRSM2JA68K0
Stackpole Electronics, Inc. PRSM2JA68K0
68kOhm, 2W, Metal Oxide Film,